Właściwie zabezpieczone i odpowiednio przechowywane urządzenia ogrodnicze przetrwają w dobrej kondycji nawet największy mróz.

Właściwie zabezpieczone i odpowiednio przechowywane urządzenia ogrodnicze przetrwają w dobrej kondycji nawet największy mróz.  

W zadbanym ogrodzie nie ma miejsca na pozostawiony sam sobie sprzęt ogrodniczy i akcesoria. Przydatne w ostatnim w czasie maszyny przeznaczone do sezonowej pracy w ogrodzie i wokół domu, między innymi: kosiarka, podkaszarka, kosa, sekator, nożyce do żywopłotu, podcinarka, pilarka, czy glebogryzarka — powinny spędzić zimę w odpowiednio do tego celu przygotowanym miejscu.

Jak przygotować urządzenia ogrodnicze do zimy?

Przede wszystkim dokładnie oczyścić z pokosu, liści i grudek wilgotnej ziemi. Pozostały na karoserii oraz fragmentach ostrzy tnących brud wraz ze śladowymi ilościami soków roślinnych wywołują korozję, która w równie niekorzystnym stopniu oddziałuje na wygląd, co funkcjonowanie maszyn – zakłóca płynną pracę, stanowi źródło awarii. Czysty sprzęt posłuży Ci dłużej, niezależnie od tego, jak intensywnie z niego korzystałeś. O zaniedbaniu sprzętu ogrodniczego świadczy nie tylko rdza, ale także stępiony układ tnący. 

Po kilku miesiącach systematycznej, długotrwałej pracy ostrza  na pewno wymagają konserwacji – naostrzenia i ponownego wywarzenia. Jeśli nie czujesz się na siłach, by przy nich majstrować, zdaj się na pomoc doświadczonych serwisantów STIGA. By dowiedzieć się, gdzie w Twojej okolicy znajduje się sklep-salon STIGA, skorzystaj z wyszukiwarki dealerów. 

 Jak zabezpieczyć sprzęt ogrodniczy na zimę? 

Sprzęt ogrodniczy niezależnie od sposobu, w jaki jest zasilany, należy konserwować zgodnie z zaleceniami szczegółowo wypunktowanymi w instrukcji obsługi. To bardzo ważne informacje, z którymi powinieneś się zapoznać ze względu na fakt, że czynności wchodzące w zakres sezonowych prac konserwacyjnych różnią się między sobą w zależności od typu maszyny. W dużym skrócie: 

  • urządzenia spalinowe należy wypalić aż do pustego zbiornika. Pozostawienie w nim choćby niewielkiej ilości paliwa może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia silnika,
  • urządzenia elektryczne należy zabezpieczyć przy pomocy taśmy izolacyjnej końcówkę przewodu,
  • urządzenia akumulatorowe należy przechowywać bez baterii. 

Gdzie przechowywać sprzęt ogrodniczy przez zimę?

Maszyny ogrodnicze zbędne w trakcie zimowych prac w ogrodzie i wokół domu umieść w pomieszczeniu suchym i dobrze wentylowanym. W ten sposób uchronisz je przed gwałtownymi zmianami temperatury oraz dużą wilgocią, a w rezultacie zachowasz w dobrej kondycji pomimo skrajnie niekorzystnych warunków. Możliwości jest kilka: garaż, składzik lub domek na narzędzia.  By pomieścić w garażu wszystkie urządzenia ogrodnicze, zawieś je na specjalnych uchwytach, które z łatwością odnajdziesz w centrum ogrodniczym. Dostosowane do konkretnego typu narzędzia (np. sekatora, pilarki, kosy, podcinarki) pozwalają bezpiecznie je przechowywać, a jednocześnie oszczędzić cenne miejsce w garażu bez obawy o uszkodzenie samochodu, czy swobodny dostęp do niego. Akcesoria (np. płyny, oleje itp.) również powinny mieć swoje stałe miejsce, by w razie potrzeby znalazły się pod ręką –  na regałach, w szufladach najlepiej wykonanych z wytrzymałych materiałów, łatwych w konserwacji, np. metalu, lub zaimpregnowanego drewna. Dobrą praktyką, o której warto pamiętać na przyszłość, jest inwestowanie w maszyny proste w przechowywaniu, tj. o ergonomicznym kształcie, wyposażone w wygodny uchwyt transportowy i funkcję przechowywania w pozycji pionowej, takie jak np. kosiarki z serii STIGA Twinclip. Wszystkie, mniejsze i większe, urządzenia, po które sięgniesz dopiero na wiosnę, możesz dodatkowo umieścić w nieprzemakalnych pokrowcach. W ten sposób zapewnisz im możliwie najlepszą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Pamiętaj także o wężu ogrodowym, który nie powinien zimować na zewnątrz, przymarznięty do podłoża i pokryty grubą warstwą śniegu. Leżakując w ten sposób, popęka i nie będzie zdatny do użytku na wiosnę. Wykorzystaj zatem aurę sprzyjającą spóźnialskim i dokończ porządki jesienno-zimowe wokół domu. Przepłucz dyszę węża ogrodowego, a następnie odłącz ją. Sam wąż ogrodowy przechowuj bez dyszy, starannie zwinięty (bez zagięć).

Nie tylko rośliny potrzebują schronienia przed nadchodzącą zimą. Sprzęt ogrodniczy również. Pozostawiony w ogrodzie w niedługim czasie ulegnie rdzy i innym uszkodzeniom mechanicznym, jakie mogą wywołać skrajnie niekorzystne warunki pogodowe. Przechowywany w odpowiednim miejscu – suchym, ciepłym – przetrwa mróz, śnieg i marznący deszcz bez uszczerbku. Dzięki temu wiosną będzie jednakowo doskonale wyglądał, co pracował.

[Głosów:4    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here