Rolety mini – wygodne użytkowanie i regulacja nasłonecznienia

0
324

Rolety mini to specjalne rodzaje rolet, które służą do regulacji ilości światła wpuszczanego do pomieszczenia. Działają one na zasadzie zwijania i rozwijania tkaniny zamontowanej na specjalnym mechanizmie drążkowym. W ten sposób masz możliwość samodzielnego wybierania w jaki stopniu okno zostanie osłonięte.

Budowa typowego zestawu rolet mini 

Rolety mini składają się z kilku elementów. Pierwszym jest prowadnica, czyli niezbyt skomplikowany mechanizm umożliwiający poruszanie się rolety ku dołowi i górze okna. Za jego pomocą zwijasz i rozwijasz roletę w modelach obsługiwanych manualnie. 

Kolejny element to mechanizm napędowy, odpowiedzialny za ruch rolety. Może mieć różną formę, oprócz mechanizmu ręcznego masz także do wyboru rolety sterowane elektrycznie. 

Ostatnim kluczowym elementem zestawu jest tkanina, którą rozwijasz i zwijasz w celu regulacji jasności danego pomieszczenia. Tkaniny mogą różnić się rozmaitymi parametrami – zarówno praktycznymi, jak i estetycznymi. Mogą prezentować odmienne odcienie oraz być wyposażone w zabezpieczenia przeciw odkształcaniu.  

Rolety mini można zamontować w dwojaki sposób. Albo bezpośrednio na skrzydle okna, albo na jego futrynie. Można je również montować na oknach dachowych, balkonowych oraz tarasowych. 

Użytkowanie rolet mini na co dzień 

Działanie rolet mini polega na przesuwaniu tkaniny ulokowanej na prowadnicach. W momencie kiedy tkanina jest zwijana, ilość światła wpuszczanego do pomieszczenia jest mniejsza, natomiast kiedy tkanina jest rozwijana, ilość światła zwiększa się.

Rozmiary rolet mini mogą różnić się w zależności od producenta oraz modelu. Większość oferowanych rolet jest jednak produkowana zgodnie ze standardowymi rozmiarami okien. Zazwyczaj rolety mini są także dostępne w wersji „na wymiar” – z możliwością dopasowania rolety do rozmiarów Twoich skrzydeł okiennych. 

Rolety mini dostępne są zazwyczaj w szerokości od 20 do 120 cm, a ich wysokość może mieścić się w przedziale od 120 do 250 cm.

Oprócz rozmiarów tkaniny ważnym parametrem jest szerokość prowadnicy, która musi być dostosowana do rozmiaru okna. Szerokość prowadnicy jest zazwyczaj podobna co szerokość samej tkaniny lub może być od niej dłuższa o kilka (lub kilkanaście) dodatkowych centymetrów. 

Warto pamiętać, by przed zakupem dokładnie zmierzyć okno, na którym rolety mają być zamontowane i upewnić się, że będą pasować do okien w Twoim domu lub mieszkaniu.

Aspekty estetyczne rolet mini

Rolety mini są dostępne w różnych kolorach, co ułatwia wybór modelu odpowiadającego Twoim oczekiwaniom i zamiarom aranżacyjnym. Producenci oferują szeroki wybór kolorów, dopasowanych do preferencji większości kupujących.

Niektóre z dostępnych kolorów to: biały, szary, beżowy, brązowy, czarny, czerwony, niebieski, zielony, żółty, fioletowy. Oprócz kolorów podstawowych rolety mini mogą być również dostępne w mniej standardowych wzorach i deseniach. W ofercie producentów można znaleźć rolety z motywami kwiatowymi, geometrycznymi, abstrakcyjnymi, a także z motywami zwierzęcymi czy roślinnymi.

Wielu dostawców oferuje również możliwość wykonania rolet mini na indywidualne zamówienie, co pozwala na dostosowanie koloru i wzoru do indywidualnych preferencji klienta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here