Własna elektrownia fotowoltaiczna już dawno przestała być miarą luksusu. Obecnie na taką inwestycję mogą sobie pozwolić także osoby średnio sytuowane. Czy warto? Jeśli przerażają Cię rosnące rachunki z zakładu energetycznego i masz lepszy pomysł na spożytkowanie zaoszczędzonych nawet kilku tysięcy złotych rocznie, to zdecydowanie tak! Sprawdź, jakie korzyści odniesiesz po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu.
Niższe rachunki za prąd
To najważniejszy argument przemawiający za tym, aby wreszcie przestać się zastanawiać nad zakupem instalacji OZE i po prostu w nią zainwestować. Dobrze dobrany system fotowoltaiczny, który zaspokaja zapotrzebowanie na prąd w gospodarstwie domowym, pozwala „ściąć” rachunki za energię nawet o 90 proc. Niestety nie da się ich całkowicie uniknąć, ponieważ w przypadku instalacji on-grid (czyli przyłączonej do sieci) nadal trzeba ponosić różnego rodzaju opłaty stałe. I tak będzie jednak znacznie taniej.
Przykład:
Rodzina z Wrocławia obecnie zużywa w ciągu roku 4000 kWh energii elektrycznej, płacąc za nią 2800 złotych. Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej rachunki mogą spaść do około 300 złotych rocznie.
Zabezpieczenie się przed podwyżkami cen energii
Nikt chyba nie ma wątpliwości, że ceny prądu będą rosnąć. Już teraz zakup energii elektrycznej stanowi bardzo duże obciążenie dla niejednego budżetu domowego. Warto zatem wiedzieć, że Polska wciąż ma jedne z najniższych cen w Unii Europejskiej, dlatego potencjał do wprowadzania podwyżek jest duży.
Właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą z większym spokojem słuchać doniesień o planowanych wzrostach taryf, ponieważ praktycznie całą energię potrzebną do zasilania domowych urządzeń produkują we własnym zakresie. Jeśli instalacja została dobrze dobrana do budynku, to powinna w pełni pokryć zapotrzebowanie na prąd, nawet już po uwzględnieniu opustu za magazynowanie prądu w sieci.
Możliwość uzyskania dotacji
Nie jest wielką tajemnicą, że boom na fotowoltaikę w naszym kraju wywołało uruchomienie programu „Mój Prąd”. W jego ramach każda osoba prywatna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego, może uzyskać dotację do fotowoltaiki. Mamy już potwierdzenie, że program będzie kontynuowany w 2022 roku.
Dotację do instalacji fotowoltaicznej można otrzymać również z programu „Czyste Powietrze”, a także z różnego rodzaju programów lokalnych prowadzonych przez samorządy. Z kolei z myślą o przedsiębiorcach uruchomiono program „Energia Plus”.
Uzyskanie dotacji nie tylko znacząco zmniejsza obciążenie finansowe związane z montażem instalacji fotowoltaicznej, ale również skraca okres zwrotu z inwestycji. W przypadku dobrze dobranego systemu fotowoltaicznego powinien on wynieść około 5 do 7 lat.
Zrobienie czegoś dobrego dla środowiska
Ten argument przewija się dość rzadko w dyskusji nad opłacalnością zainwestowania w fotowoltaikę. Pamiętajmy zatem, że mówimy tutaj o instalacji OZE, która produkuje prąd z energii słonecznej, nie emitując żadnych szkodliwych związków do atmosfery.
Jednocześnie posiadacze takiej instalacji pobierają znacznie mniej energii z sieci, która w Polsce w większości jest produkowana ze spalania węgla. To przekłada się na realne korzyści dla środowiska, czyli dla nas wszystkich.
W tym artykule wymieniliśmy tylko te najważniejsze korzyści wynikające z posiadania instalacji fotowoltaicznej – jest ich natomiast znacznie więcej, o czym przekonasz się już w trakcie jej użytkowania. Dobór i profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych możesz zlecić Sun For You, jednej z najlepiej ocenianych firm w województwie dolnośląskim. Oferuje ona zupełnie niezobowiązujący audyt, który powinien rozwiać Twoje ewentualne wątpliwości. Szczegóły sprawdzisz na https://www.sunforyou.pl/.
Jeśli natomiast wciąż nie masz 100 proc. przekonania, że warto zainwestować w domową elektrownię fotowoltaiczną, to w tym miejscu odsyłamy Cię do innego artykułu dostępnego na stronie https://sunforyou.pl/instalacje-fotowoltaiczne-wroclaw-kiedy-warto-w-to-zainwestowac/. W przejrzysty sposób wyjaśnia on, komu szczególnie może się opłacić zakup własnej instalacji OZE.