Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego, małego zwierzątka do swojego mieszkania? A może twoja pociecha bardzo chciałaby mieć jakiegoś pupila w domu, by móc się nim opiekować i z nim bawić? Doskonałym wyborem na początek może być chomik. To niewielki i bardzo sympatyczny gryzoń, który nie wymaga zbyt dużej uwagi, w przeciwieństwie do na przykład psa. Co zatem warto przygotować, by powitać chomika w swoim domu?

Wybierz odpowiedzialnie

Wybierając zwierzę dla siebie albo swojej pociechy powinieneś mieć na uwadze, że jest to istota żywa, która posiada swoje potrzeby, a także odczuwa ból, głód czy pragnienie. Jeśli zachoruje, będzie wymagać wizyty u weterynarza. Dlatego, zanim zdecydujesz się na adopcję albo zakup, najpierw przygotuj do tego domowników. Niektóre zwierzęta są bardzo delikatne i łatwo można zrobić im krzywdę, dlatego naucz swoje dzieci, by obchodziły się z nimi delikatnie i starały się ich nie uszkodzić. Dotyczy to między innymi chomików, które mają drobną, delikatną budowę.

Co należy wiedzieć, wybierając chomika?

Kupując chomika, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach żył do tej pory. Odpowiednie warunki sprawiają, że zwierzę jest zdrowe i w dobrej kondycji, co oznacza, że po przyjściu do twojego domu będzie długo żyło bez chorób. Nie wahaj się więc przed tym, aby dokładnie obejrzeć jego pierwotny dom.

Równie ważne jest to, czy samice i samce były trzymane w tej samej klatce. Jeśli tak, możesz spodziewać się, że jeśli wybierzesz samicę, może mieć niebawem młode. Taka sytuacja może okazać się dla ciebie niedogodnością, zwłaszcza jeżeli nie zamierzasz zakładać hodowli.

Kiedy już zdecydujemy się na wybór odpowiedniego zwierzątka, warto zabrać je od razu do weterynarza w celu wstępnego zbadania i odrobaczenia. Należy sprawdzić przede wszystkim stan uzębienia chomika, ponieważ jego zęby bezustannie rosną. Jeśli nie są odpowiednio ścierane, powinny być przycinane przez weterynarza, aby nie raniły delikatnego ciała zwierzątka.

Miejsce dla chomika

Pomimo że chomik nie jest zbyt wymagającym zwierzęciem, powinien mieć optymalne warunki życia. Należy pamiętać, że chomiki to zwierzęta, które prowadzą samotniczy tryb życia i są bardzo terytorialne. Z tego względu każdy chomik powinien posiadać osobną klatkę, jeśli chcemy mieć więcej niż jednego. Całkiem dobrze może w tym przypadku sprawdzić się plastikowa klatka dla chomika, która ma atrakcyjną cenę i jest niewielka. Stanowi dobre miejsce dla pojedynczego zwierzątka, a jeśli zdecydujemy się na drugie, bez problemu możemy umieścić je nieopodal w identycznej klatce.

Wyściółka klatki powinna być niepyląca. Można w tym celu wykorzystać pellet drewniany, który zapewni komfort zwierzęciu i uchroni je przed kontuzjami łapek. Na wyposażeniu klatki powinno znaleźć się poidełko oraz miseczka na jedzenie. Od samego początku warto zainwestować w domek, w którym zwierzątko może się schronić. Niezbędnym elementem będzie także wapienko, służące do ścierania zębów, a także kołowrotek, dzięki któremu chomik spożytkuje swoją energię i utrzyma odpowiednią kondycję niezbędną dla jego zdrowia. Warto także wyposażyć klatkę w niezbędne zabawki, takie jak tunele czy mostki, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów, przykładowo z drewna, papieru, czy kokosów.

Tak przygotowane miejsce zagwarantuje pupilowi odpowiednie warunki życia i rozwoju, a nam samym mnóstwo zabawy podczas jego obserwacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here