Ocieplenie dachu to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą obniżyć rachunki za ogrzewanie. Warto pamiętać, że przez poddasze może uciekać aż 25% energii. Z tego powodu ocieplenie dachu stało się bardzo popularne. W tym celu stosuje się różne materiały. Jednym z nich są płyty PIR na dach. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym są płyty PIR na dach?

Płyty PIR (poliizocyjanuratowe) to materiał termoizolacyjny, który świetnie nadaje się ocieplania dachu. Można je znaleźć w standardowych rozmiarach 120×60 cm oraz 120×240 cm. Jest również możliwość wykonania płyt PIR dopasowanych do indywidualnych potrzeb — o maksymalne szerokości 120 cm oraz długości 1200 cm. Są one utwardzone pianką poliuretanową o zamkniętej strukturze mikroporów, a ich ogromną zaletą jest niski deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła.

Płyty PIR można podzielić na kilka rodzajów:

  • płyty PIR w okładzinie aluminiowej,
  • płyty PIR z okładziną bitumiczną,
  • płyty PIR z welonem szklanym,
  • płyty PIR z płytą z gipsu-kartonu.

Jakie zalety mają płyty PIR?

Płyty PIR mają mnóstwo zalet, a to wpływa na ich popularność. Przede wszystkim warto wyróżnić ich właściwości przeciwogniowe. W przypadku pożarów temperatura musi osiągnąć 300°C, aby nastąpiło złamanie łańcuchów związku chemicznego. Dodatkowo w czasie pożaru w płycie PIR tworzy się zwęglona powłoka, która utrudnia ogniowi przedostanie się do innych części budynku. Właściwości przeciogniowe sprawiają, że płyty PIR na dach to najczęściej rekomendowane zastosowanie.

Kolejną zaletą plyt PIR jest niski współczynnik przewodzenia ciepła. To sprawia, że skutecznie zastępują styropian i wełnę mineralną. Warto pamiętać, że nawet cienkie płyty PIR zapewniają wysoką izolacyjność.

Płyty poliizocyjanuratowe są lekkie, ale mimo to charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także działanie wielu popularnych rozpuszczalników stosowanych w budownictwie. Zapewniają doskonałą ochronę przed działaniem ptaków i kun, a także takich czynników, jak: wilgoć, bakterie i pleśń. Ponadto płyty PIR są odporne na rozciąganie i ściskanie.

Płyty PIR to również bardzo ekologiczny materiał. Bez problemu można je poddawać recyklingowi. To sprawia, że w mniejszym stopniu wpływają na środowisko naturalne niż inne materiały termoizolacyjne.

Zastosowanie płyt PIR

Płyty PIR na dach mają bardzo szerokie zastosowanie. Bez problemu można je wykorzystywać do izolacji dachów płaskich na betonowych, drewnianych lub stalowych podłożach, ze spadkiem lub bez, w układach mocowanych mechanicznie, klejonych lub balastowych. Świetnie sprawdzają się również przy izolacji dachów skośnych w nowo projektowanych i remontowanych budynkach. Wyróżnia je łatwy montaż płyt na konstrukcji dachowej lub pomiędzy krokwiami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here