Piece wolnostojące: czy to ich najlepszy czas?

0
169

Być może część inwestorów z różnych powodów odwraca się od pieców, ale jest taka kategoria produktów, które nie tracą swojej popularności, a nawet zdobywają sobie coraz większe uznanie. Chodzi o dobre jakościowo piece wolnostojące. Co sprawia, że zainteresowanie nimi jest cały czas wysokie?

Piec wolnostojący postawisz praktycznie wszędzie

Największą chyba zaletą pieca wolnostojącego jest jego możliwość ustawienia praktycznie w każdym pomieszczeniu. Jako przykład niech posłuży Thor kominek. Dzięki przemyślanej konstrukcji można go podłączyć zarówno od dołu, jak i od tyłu, a poza tym lokalizację tylnego podłączenia można zmienić, samodzielnie zamieniając panele miejscami.

Jest to znakomite rozwiązanie, jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie ma się pełnej swobody w projektowaniu instalacji i trzeba dostosować się do zastanych warunków. Oczywiście to też nie tak, że wolnostojące piece są tylko rozwiązaniem ostatecznym, bo ich konstrukcja sprawia, że często są wręcz pierwszym wyborem.

Lepsza technologia spalania

Jeszcze nie tak dawno piece wolnostojące były nieco uboższe, jeśli chodzi o technologie dopalania paliw. Dziś – cały czas posługując się przykładem pieca Thor 8 – można uświadomić, jak duże zmiany nastąpiły w tym zakresie.

Dzięki odpowiedniej konstrukcji deflektorów możliwe jest zwiększenie wydajności, a przy okazji także czystsze spalanie, ponieważ wydłużenie obiegu w obrębie pieca sprawia, że paliwo spala się w większej części. Istotne znaczenie ma też podniesienie temperatury w komorze, co udaje się osiągnąć dzięki nowoczesnym wyłożeniom ceramicznym.

Zmian, które nie zawsze są imponujące na pierwszy rzut oka, ale mają niebagatelne znaczenie, jest zresztą znacznie więcej. Warto wspomnieć o przeprojektowanych układach potrójnego dopowietrzania czy zmienionej konstrukcji rusztu, co pozwala na załadowanie pieca większą ilością drewna. Dopiero wszystkie te modyfikacje razem sprawiają, że pod względem użytkowym piece wolnostojące często nie mają sobie równych.

Jest też sprawdzona konstrukcja

Zbudowanie nowoczesnego pieca wolnostojącego wymaga zastosowania kilku innowacyjnych pomysłów, ale nie jest możliwe bez wykorzystania doświadczenia i wiedzy zdobywanej latami. Dobre jakościowo materiały konstrukcyjne, precyzyjny proces obróbki i wnikliwa kontrola jakości sprawiają, że te piece, które dziś opuszczają fabryki renomowanych producentów, są bez porównania lepsze od jakichkolwiek dawniej stosowanych. I właśnie to połączenie znanej i dopracowanej techniki z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi sprawia, że grono zwolenników pieców wolnostojących wcale się nie zmniejsza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here