Nie da się zaprojektować domu bez uwzględnienia wydajnej instalacji elektrycznej. To jeden z najważniejszych elementów, który w naszym klimacie jest wręcz niezbędny do codziennego funkcjonowania. W sytuacji, gdy na zewnątrz pogoda jest zmienna, a temperatury nie przekraczają 10 stopni Celsjusza przez niemal ¾ roku, trzeba właściwie przygotować domowe zacisze, żeby było zawsze przytulne i wygodne. Przez lata najczęściej wybieranym systemem było tradycyjne centralne ogrzewanie z piecem i zespołem grzejników, rozlokowanych we wszystkich wnętrzach, do których chcieliśmy doprowadzić ciepło. Obecnie sytuacja się nieco zmieniła.

Na rynku obecnych jest kilka konkurencyjnych rozwiązań, oferujących komfort i ciepło. Jednym z budzących największe zainteresowanie stało się w ostatnim czasie ogrzewanie podłogowe. Dlatego dziś mamy zamiar rozwiać nieco mitów i przedstawić szereg faktów, czy rzeczywiście jest to ogrzewanie, które warto zainstalować w naszych domach.

Z czego składa się ogrzewanie podłogowe?

Zacznijmy od ustalenia, czym tak naprawdę jest ogrzewanie podłogowe. Podstawowy system składa się z zespołu rurek, położonych na styropianie lub piance poliuretanowej, które następnie zalewa się betonem. Dopiero na tak przygotowanej konstrukcji kładzie się właściwe wykończenie podłogi.

Przez wszystkie rurki przepływa płyn grzewczy, mający temperaturę 25-50 stopni Celsjusza, dlatego też najczęściej łączy się je z pompą ciepła.

Innym pomysłem na ogrzewanie powierzchniowej jest zastosowanie mat i folii grzewczych, bazujących na podczerwieni. Tego typu rozwiązania promuje firma Econovli.pl, specjalizująca się w wydajnych i energooszczędnych systemach grzewczych. W tym przypadku wystarczy podłączyć produkt do domowej instalacji elektrycznej i cieszyć się przyjemnym ciepłem. Nie potrzeba już żadnych, dodatkowych elementów.

W czym ogrzewanie podłogowe jest lepsze od grzejnikowego?

Przejdźmy teraz do sedna. Dlaczego tak naprawdę ogrzewanie podłogowe jest tak bardzo popularne i często wybierane do nowych inwestycji budowlanych?

Podstawową korzyścią jest brak konwekcji. Proces ten jest podstawą działania tradycyjnych grzejników. Nagrzane powietrze unosi się do góry, gdzie pozostaje, powoli się ochładza i zaczyna opadać. W przypadku ogrzewania konwekcyjnego cyrkulacja powietrza i kurzu jest zatem nieustanna. Może być to sporym problemem dla alergików.

Ogrzewanie podłogowe gwarantuje również zbliżoną temperaturę we wszystkich miejscach pomieszczenia.

Oba typy ogrzewania podłogowego są energooszczędne, a ciepła podłoga znacząco podnosi komfort codziennego funkcjonowania w przestrzeniach domowych.

Wiele osób ceni fakt, że ogrzewanie podłogowe zwiększa ustawność domowych wnętrz. Jest dyskretne i nie ma dużych i nieestetycznych grzejników, zajmujących przestrzeń. Z tego powodu sprawdza się świetnie w pomieszczeniach w stylu minimalistycznym, w których ogranicza się maksymalnie wszelkie elementy wyposażenia.

Czy ogrzewanie podłogowe ma wady? Niestety, każde rozwiązanie musi mieć też jakieś mankamenty. W przypadku systemów podłogowych jest to przede wszystkim nieco wyższy koszt instalacji całego układu. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na system z rurkami zalanymi betonem, w przypadku jakiejkolwiek awarii, trzeba rozkuwać fragment podłogi, a następnie ponownie zapełniać go nową warstwą wylewki. Nie można też zapominać, że ogrzewanie podłogowe działa najwydajniej, gdy nie zakrywamy go puszystymi dywanami i grubymi wykładzinami podłogowymi.

Czy ogrzewanie podłogowe jest dla każdego?

Ilość zalet ogrzewania podłogowego jest olbrzymia. Z tego też względu coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie go do swoich domów. Nowoczesne i energooszczędne systemy grzewcze zmniejszają rachunki za prąd, gwarantują wysoki komfort we wszystkich domowych pomieszczeniach, a także są bezpieczne dla alergików. Ciepło staje się zatem integralnym i zdrowym elementem domu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here