Płyty gazowe to jedne z najbardziej tradycyjnych rozwiązań w naszych kuchniach. I choć coraz częściej zastępowane są płytami indukcyjnymi czy elektrycznymi, wciąż posiadają wielu zwolenników. Jakie zalety mają płyty gazowe? Poznaj nowoczesne rozwiązania stosowane przez producentów!

Zalety płyt gazowych

Płyty gazowe są z nami już od lat i jak do tej pory – świetnie się sprawdzały. Nic dziwnego, że pomimo tak nowoczesnych rozwiązań, jak płyty indukcyjne, wciąż cieszą się dużą popularnością. Dlaczego?

Wyobraź sobie, że z jakiegoś powodu zabrakło prądu na całym osiedlu. Właśnie miałaś robić obiad, ale… Jeśli posiadasz płytę indukcyjną, nie będzie to możliwe. W końcu wykorzystuje ona prąd. Na szczęście płyty gazowe nie wymagają zasilania, by mogły swobodnie działać. Wystarczy nam gaz i zapałki, by już za jakiś czas nasza rodzina mogła w spokoju zjeść obiad.

Ale oczywiście to nie jedyna zaleta płyt gazowych. Z racji tego, że gaz jest dużo tańszy niż prąd, gotowanie jest bardziej oszczędne niż w przypadku płyt indukcyjnych czy elektrycznych. Sama płyta gazowa również kosztuje niewiele. Kupimy ją już za kilkaset złotych.

Kolejna, dość istotna kwestia, to możliwość korzystania z dowolnych naczyń do gotowania czy smażenia. Materiał czy wielkość garnków i patelni nie mają tu znaczenia. W przypadku płyt indukcyjnych musimy używać wyłącznie naczyń do nich przeznaczonych, z płaskim dnem i wykonanych z odpowiednich materiałów. Ze względu na zaokrąglone dno woków, zwykle nie da się ich używać na kuchenkach indukcyjnych. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że firma Electrolux oferuje woki specjalnie przystosowane do indukcji, dzięki czemu z ich zalet mogą korzystać nawet miłośnicy kuchni azjatyckiej.

Nowoczesne rozwiązania w płytach gazowych

Wydawałoby się, że z racji dużej popularności płyt indukcyjnych czy elektrycznych, to właśnie one przede wszystkim są ulepszane przez producentów. Okazuje się jednak, że znane marki dbają również o miłośników tradycyjnych rozwiązań. Nowoczesne technologie wprowadza do swoich produktów m.in. marka Electrolux.

Zwolennicy płyt indukcyjnych za jedną z zalet podają łatwe czyszczenie. Okazuje się, że w przypadku płyt gazowych również jest to możliwe. W ofercie marki Electrolux znajdziemy bowiem płyty ze szklaną powierzchnią, dzięki czemu są one dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości.

W płytach gazowych marki Electrolux znajdziemy też specjalnie opracowane palniki SpeedBurner. Jeśli masz już dość czekania, aż woda na makaron się zagotuje, to rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie. Mocniejszy i szybciej działający płomień umożliwia szybsze ogrzanie dna naczynia i jednocześnie pozwala zaoszczędzić nawet 20% energii. Mąż czy dzieci nie będą już musiały czekać pół godziny, aż podgrzejesz ich ulubioną zupę.

Dzięki technologii StepPower możliwa jest natomiast precyzyjna regulacja płomienia. Dzięki dziwięciu poziomom wielkości płomienia efekty gotowania będą zawsze niezawodne!

Coraz częściej w nowoczesnych płytach gazowych możemy spotkać też żeliwne ruszty. Są one dużo bardziej stabilne niż ruszty emaliowane, więc nie musisz się obawiać, kiedy gotujesz na 4 palnikach jednocześnie. Poza tym ruszt żeliwny wygląda bardzo elegancko.

Przeciwnicy płyt gazowych zarzucają im mniejsze bezpieczeństwo. W końcu mamy tu do czynienia z gazem, który może się ulatniać. Na szczęście w płytach od Electroluxa znajdziemy mechanizmy zabezpieczające, które odcinają dopływ gazu, gdy tylko przypadkowo zgaśnie nam płomień. Nie musimy więc się obawiać, że gaz będzie się ulatniał, powodując ryzyko pożaru czy zatrucia.

Wspominaliśmy, że miłośnicy kuchni azjatyckiej mogą przygotowywać ulubione potrawy w woku. Specjalnie dla nich stworzono palnik Wok, który posiada multigłowicę o mocy 4 kW. Taki palnik daje nam mocniejszy płomień, który odpowiednio rozprowadza ciepło po patelni typu wok. Już tylko krok dzieli Cię od przygotowania ulubionego kurczaka po chińsku z warzywami i ryżem.

Kto jeszcze pamięta przepyszne gołąbki babci, przygotowywane w podłużnym garnku żeliwnym. Doskonale wiemy, że równomierne ugotowanie gołąbków w takim garnku na standardowych palnikach może być wyzwaniem, prawda? Odpowiedzią Electroluxa na ten problem jest płyta gazowa BridgeBurner. Dzięki niej możemy połączyć palniki w jedno duże pole grzejne, idealne do podgrzewania i gotowania potraw w podłużnych naczyniach.

Jak widzisz, także płyty gazowe mogą zaskoczyć Cię nowoczesnymi rozwiązaniami, które ułatwiają codzienne gotowanie i smażenie. Dzięki nim gotowanie będzie świetną zabawą, a nie jedynie obowiązkiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here