Styl industrialny powstał już w latach pięćdziesiątych, a jego początki miały miejsce w Stanach Zjednoczonych. Wskutek zamknięcia wielu gigantycznych działalności budynki odgrywające rolę fabryk, magazynów i siedzib firmowych nagle opustoszały, co wykorzystali miejscowi artyści, którzy zaczęli się w nich osiedlać. Zazwyczaj nie było ich stać na całkowite zmienianie wystroju poszczególnych wnętrz, dlatego też sięgali po to, co znaleźli na miejscu i w ten sposób tworzyli aranżacje mieszające nowoczesne wyroby z typowymi fabrycznymi elementami. Stąd właśnie wzięły się meble industrialne i tak właśnie powstał cały styl industrialny. Dziś jest on w modzie. A jak stworzyć wnętrze zgodnie z jego najważniejszymi zasadami?

Meble industrialne

Meble industrialneWnętrza industrialne muszą być duże. Przestrzeń odgrywa w nich kluczową rolę, mimo iż namiastki stylistyki fabrycznej w tym momencie wprowadzane są również do pubów czy piwnicznych barów, które raczej nie mogą się pochwalić specjalnie większym metrażem. Te najprawdziwsze wnętrza industrialne są jednak pomieszczeniami bardzo przestronnymi. Często mają wysokie sufity i oferują tak wiele miejsca, że tym samym ułatwiają życie swoim mieszkańcom. Nie należy w nich ustawiać zbyt wielu ścianek działowych. Jeżeli cały dom ma zostać zaprojektowany w zgodzie z zasadami stylu industrialnego, najlepiej by było, gdyby poszczególne pomieszczenia płynnie się w nim łączyły. Nie trzeba ich tak naprawdę niczym oddzielać. Kuchnia połączona z salonem i jadalnią stanie się idealną przestrzenią wypoczynkową, która wypełni cały parter piętrowego domu.

Zasada druga tyczy się już kolorów. W stylu industrialnym, podobnie jak niemalże w każdej innej stylistyce, muszą być one odpowiednio dobrane. Wskazane są biele, beże, a także delikatne i stonowane szarości. Brązy czy czerń też mogą pojawić się w industrialnych pomieszczeniach, ale one raczej przejmą rolę dodatków bądź wystąpią na jednym mocniejszym akcencie, który skontrastuje się z jasnym otoczeniem. Tym akcentem mogą być chociażby meble industrialne. Wykonane z czarnego bądź ciemnobrązowego drewna efektownie przełamią biel ścian i beżowy odcień paneli. W industrialnych pomieszczeniach bardziej barwne odcienie są praktycznie zakazane. Wszystko musi w nich bowiem ze sobą współgrać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here