Kosz podwieszany – dlaczego lepiej wynająć, niż kupić

0
344

Usługi koszem podwieszanym to dość niszowa branża, uzupełniająca choćby korzystanie z klasycznych podnośników koszowych. W wielu przypadkach obie te metody mogą być wykorzystywane zamiennie, ale nie zawsze tak jest. Koniec końców, kosze podwieszane są używane nieco rzadziej, ale czasem nie można ich w żaden sposób zastąpić.

Wynajmuj kosze podwieszane: oto dlaczego nie warto ich kupować

  • Ponieważ kosz podwieszany jest przez większość wykonawców używany relatywnie rzadko, to zakup całego osprzętu może się nigdy nie zwrócić. To kosztowne urządzenia, które wymagają regularnych serwisów i przeglądów, więc nawet nieużywane będą generowały koszty z tym związane, trzeba je będzie także odpowiednio magazynować.
  • Kosze podwieszane, tak samo, jak podnośnik koszowy, muszą być nie tylko utrzymywane, ale też naprawiane w razie potrzeby. To oznacza konieczność przeprowadzenia kosztownych reparacji, a niekiedy także odnowienie certyfikatów, jeśli remont dotyczył kluczowych elementów konstrukcyjnych. Tu zresztą chodzi nie tylko o koszty, choć te są wysokie, ale też o konieczność zatrudnienia osób o odpowiednich kwalifikacjach.
  • Kupując podnośnik lub kosz podwieszany, trzeba własnymi środkami i we własnym czasie zajmować się ich utrzymaniem. Wynajem ma tę zaletę, że w jednej opłacie mieści się już cała usługa: dostarczenie, odbiór, serwis i konserwacja. Jest to po prostu wygodniejsze, ponieważ to do firmy wynajmującej sprzęt należy obowiązek właściwego jego przygotowania.

Nie kupuje się sezonowego sprzętu

Oczywiście nic nie zabrania wprost używania koszy podwieszanych czy podnośników koszowych przez cały rok, jednak w wielu firmach nie tylko prace na wysokości, ale w ogóle cała działalność jest wykonywana w dużej mierze sezonowo. To oznacza, że pewne szczególne urządzenia nie są potrzebne niekiedy przez większą część roku. Zakonserwowanie koszy i rozkonserwowanie ich przed kolejnym sezonem to znów spore koszty i niekiedy też spore wyzwanie techniczne.

Znów też powraca problem faktycznej amortyzacji zakupu: cały sprzęt wysokościowy jest zawsze kosztowny, a ograniczając jego użycie o kolejne kilka miesięcy w ciągu roku, trudno mieć nadzieję, że taki zakup się zwróci w rozsądnym terminie.

A co z elastycznością?

Jedynym powodem, który mógłby skłaniać do zakupu zwyżki, jest elastyczność i pełna swoboda w planowaniu prac. Jednak wynajmując podnośnik lub kosz podwieszany od firmy mającej odpowiednio rozbudowany park i poważnie traktującej swoich klientów, to traci na znaczeniu, bo ich sprzęt często zapewnia elastyczność porównywalną z własnymi maszynami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here