Drewniane tarasy są od pewnego czasu bardzo modnymi, przydomowymi elementami. Pełnią nie tylko rolę funkcjonalną, ale także ozdobną, co zawdzięczają przede wszystkim wykonaniu z różnych gatunków pięknego drewna egzotycznego. Co jednak powinieneś o nich wiedzieć, jeśli pragniesz stworzyć taki przy własnym domu?
Dwa podstawowe typy podbudowy tarasowej
Mówiąc o budowie tarasu drewnianego, wyróżnić można dwa zasadnicze jego typy: taras na betonie oraz taras na gruncie. Pierwszy z nich budowany jest z wykorzystaniem istniejącej już lub specjalnie pod niego przygotowanej wylewki betonowej lub innego, podobnego podłoża (np. kostki brukowej).
Drugi typ znajduje się bezpośrednio na gruncie, to znaczy nie posiada pod spodem żadnego dodatkowego wypełnienia. Tarasy tego typu wspierane są na betonowych palach wmurowanych głęboko w grunt, co zapewnia im stabilność, a tarasowi wieloletnią trwałość i solidne oparcie.
Zanim zaczniesz robić taras na betonie
Tarasy na betonie, jak już zostało wspomniane, znajdują się na przygotowanej uprzednio wylewce, kostce brukowej lub innym, twardym podłożu. Dlatego, zanim przystąpisz do budowy samego tarasu, powinieneś dokładnie sprawdzić odległość pomiędzy progiem drzwi balkonowych, a poziomem przygotowanego podłoża. Aby możliwe było ułożenie tarasu, wymagane jest bowiem minimum 8 cm przestrzeni.
Pierwszy krok: legary
Jeśli wysokość jest odpowiednia, pewnie zastanawiasz się, jak zrobić taras? Pierwszym krokiem jest ułożenie legarów, które stanowią konstrukcję nośną dla tarasu. Są układane pojedynczo, bezpośrednio na podłożu betonowym i powinny być wykonane z wysokiej jakości drewna egzotycznego. Są one tam poziomowane i mocowane.
Jedynie w przypadku, w którym wysokość pomiędzy wylewką a progiem drzwi przekracza 20 cm możliwe jest ułożenie pełnej kratownicy (legarów i kontrlegarów).
Drugi krok: układanie desek tarasowych
Po wypoziomowaniu i zamontowaniu legarów (i ewentualnie kontrlegarów) drugim krokiem jest ułożenie samych desek tarasowych. W przypadku desek z naturalnego drewna, są one mocowane do legarów za pomocą wkrętów. Oznacza to, iż w pierwszej kolejności muszą zostać nawiercone otwory oraz wykonane frezy, dzięki czemu śruby idealnie chowają się w deskach i nie rozpychają ich. Z kolei deski kompozytowe mogą być łączone za pomocą systemu Softline, który zapewnia niewidoczne połączenia.
Dlaczego warto wybrać deski egzotyczne?
Na koniec warto zadać sobie pytanie, dlaczego doskonałym pomysłem jest wybór desek egzotycznych na powierzchnię tarasu. Przede wszystkim odznaczają się one doskonałą gęstością i posiadają wysoką zawartość olejów eterycznych, dzięki którym wykazują się wysoką odpornością na działanie warunków zewnętrznych. Są także wytrzymałe na uszkodzenie mechaniczne, co zapewnia im długą trwałość i piękny wygląd.