W ostatnim czasie bardzo modnym elementem aranżacji wnętrz jest kamień dekoracyjny. To bardzo efektowna ozdoba, która doskonale wpasowuje się zarówno w przestrzeń nowoczesnych, jak i nieco bardziej klasycznych wnętrz. No ale jak go skutecznie zamontować? O czym warto pamiętać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Co należy przygotować?

Zabierając się za położenie kamienia dekoracyjnego, takiego jak https://www.carrea.pl/sklep/salon/kamien-dekoracyjny należy przede wszystkim przygotować niezbędne materiały, narzędzia i akcesoria. Potrzebny będzie główny bohater, czyli wybrany kamień dekoracyjny. Ponadto będziemy potrzebować: specjalnego kleju do montażu płytek kamiennych, pojemnik do mieszania kleju, pacę zębatą do nakładania kleju, szlifierkę kątową z tarczą diamentową do cięcia kamienia, środka do gruntowania ścian, fugi (chyba że mamy do czynienia z płytkami bezfugowymi), a także stosownego impregnatu (o ile dany model płytek wymaga impregnacji).

Krok drugi – przygotowanie powierzchni

Mając odpowiedni asortyment, trzeba przygotować powierzchnię, na której zamierzamy położyć kamień. Ściana musi być odkurzona (czasem umyta). Należy pozbawić ją wszelkich elementów, które mogłyby wpłynąć na gorszą przyczepność płytek. Ściana musi być też sucha. Nie warto przeprowadzać takich prac remontowych w bardzo niskiej lub bardzo wysokiej temperaturze, bo aura pogodowa może wpłynąć na gorsze wiązanie się kleju. Specjaliści uważają, że optymalny przedział temperaturowy to od 5 do 28 stopni Celsjusza. Oczywiście należy też unikać deszczu i innej wilgoci.

Krok trzeci – położenie kamienia

Przed przystąpieniem do położenia kamienia dekoracyjnego, należy jeszcze przemalować ścianę specjalnym gruntem. Następnie można przygotować klej. Należy kierować się proporcjami wody i proszku, zawartymi na instrukcji, umieszczonej na opakowaniu. Klej, aby odpowiednio wiązał, nie może być zbyt gęsty, ale i zbyt płynny. Następnie przygotowanym klejem, smarujemy równomiernie płytki i przyklejamy je na ścianę. Oczywiście należy zacząć od dołu ściany i stopniowo przesuwać się ku górze. Pierwszy poziom kamienia powinien być nadto zabezpieczony odpowiednimi klinami, które zapobiegną osuwaniu się płytek. Należy uważać, aby kamień dekoracyjny nie pobrudził się klejem. Jeżeli tak się stanie, należy od razu przetrzeć go wilgotną i czystą szmatką lub gąbką.

Kamień dekoracyjny z fugą czy bez?

Najczęściej kamień dekoracyjny kładzie się bez fugi. Ta metoda jest dużo prostsza i wygodniejsza. W przypadku wersji z fugą należy natomiast pamiętać o zakupie specjalnych krzyżyków, które zapewnią równe odstępy między płytkami. Po położeniu wszystkich płytek należy usunąć resztki kleju i zostawić całą konstrukcję do wyschnięcia. Po około dwóch tygodniach od montażu warto zaimpregnować kamień dekoracyjny. Dzięki temu będzie łatwiejszy do utrzymania w czystości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here