Niezależnie od rodzaju instalacji grzewczej, każdy chce zaprojektować ją tak, aby zużycie energii było najmniejsze. Jak to zrobić? Na przykładzie kotłów elektrycznych podpowiemy, jak ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem. Zapraszamy do lektury.
Wygodne i ergonomiczne sterowanie
Największe oszczędności generuje umiejętne dopasowanie temperatury do własnych potrzeb. Obecność domowników w pracy lub szkole, noc, a także cieplejsze dni, to tylko przykłady sytuacji, w których można znacząco obniżyć koszt zużycia energii przez piec. Poza tym oszczędności można wygenerować poprzez dobór temperatury zgodnie z przeznaczeniem danego pomieszczenia. Kuchnia, przedpokój oraz sypialnia to miejsca, w których zwykle jest nieco chłodniej.
Energooszczędny system sterowania powinien być wyposażony w programator, dzięki któremu użytkownik może w każdej dostosować harmonogram pracy kotła do indywidualnych potrzeb.
Przeglądy instalacji
Na pracę i efektywność kotła elektrycznego ma wpływ również bieżący stan instalacji. Dlatego okresowo należy ją sprawdzić pod kątem obecności zanieczyszczeń, które mogą zwiększyć zapotrzebowanie na prąd. Warto też zaopatrzyć się w piec elektryczny do c.o., który wyposażony został w funkcję Anty Stop. Polega ona na okresowym włączaniu pieca na czas nie dłuższy niż 1 minuta, tak aby uniknąć zatarcia wirnika pompy.
W porze letniej, gdy piec nie jest włączony, zaleca się jego wyłączanie do trybu gotowości. Dzięki temu:
- kocioł nie zużywa dużo energii elektrycznej (moc w tym trybie to zaledwie 0,5 W),
- możliwe jest okresowe włączenie kotła (funkcja Anty Stop).
Umiejętne wietrzenie i zarządzanie ciepłem
Kolejnym krokiem do znaczącego obniżenia rachunków za prąd jest umiejętne wietrzenie pomieszczeń tak, aby straty energii były możliwie najmniejsze. W tym celu należy:
- odciąć sterowanie w danym pokoju, tak aby obniżona temperatura nie wymusiła wzrostu mocy na kotle,
- odciąć grzejnik odpowiedzialny za ogrzewanie w danym pomieszczeniu,
- otworzyć okno na maksymalnie kilkanaście minut,
- zamknąć je, a następnie włączyć sterowanie wraz z systemem ogrzewania.
Woda użytkowa a obniżenie kosztów energii
Jeśli nasz piec elektryczny do c.o. został wyposażony w system podgrzewający wodę użytkową, to również i na niej możemy notować spore oszczędności. Jak? Najlepiej korzystać z niej wówczas, gdy mamy tańszą taryfę energetyczną. Można też częściej decydować się na krótkie, odświeżające prysznice niż na długie wylegiwanie się w wannie. To wszystko sprawia, że oszczędzamy nie tylko energię elektryczną, ale też obniżamy koszty zużycia wody.
Reasumując, osoby dysponujące piecem elektrycznym szybko zauważą, że powyższe działania przynoszą określone zyski i to nawet na poziomie kilkunastu lub kilkudziesięciu procent.