Zbudowanie i posiadanie domu jednorodzinnego to marzenie wielu osób. Aby je spełnić, latami odkładamy pieniądze lub zapożyczamy się w banku na kilkadziesiąt lat. Warto wiedzieć, że proces budowy pochłania nie tylko ogromne pieniądze, ale także sporo czasu. Aby przebrnąć przez wszystkie etapy budowy domu, bardzo często trzeba poświęcić kilkanaście miesięcy. Jest to proces wieloetapowy, który należy dokładnie zaplanować przed rozpoczęciem prac. Dzięki temu budowanie domu przebiegnie sprawnie i bez większych komplikacji. Zobacz jakie są poszczególne etapy budowy, na które musi być gotowy każdy inwestor.

Stan zero i stan surowy

Formalności i dokumenty to pierwsze kroki w budowie domu. Wiąże się to z dużą ilością papierologii, jednak bez tego nie można rozpocząć żadnej budowy. W tym momencie inwestor musi zdobyć odpowiednie zgody i pozwolenia oraz określić specyfikację domu. Po zakupie działki budowlanej należy poszukać odpowiedni projekt domu. Możesz korzystać z gotowych projektów lub wynająć architekta, który przygotuje dla Ciebie spersonalizowany plan. Oczywiście indywidualny plan będzie odpowiednio droższy, jednak daje duże możliwości, jeśli chodzi o dopasowanie do potrzeb i gustu domowników.

Stan zero rozpoczynamy od ogrodzenia placu budowy oraz wytyczenia domu na działce. Musi się tym zająć geodeta. To też czas na zbudowanie fundamentów i przeprowadzenie izolacji podziemi. Co więcej, należy rozprowadzić poziome elementy kanalizacji. Stan surowy otwarty to murowanie ścian, stropów, schodów betonowych oraz więźby dachowej i komina. Ten etap budowy warto odłożyć na miesiące wiosenne. Jest to jeden z najbardziej kosztownych etapów budowy domu.

Stan surowy zamknięty i wykończenie

Podczas trzeciego etapu nazywanego stanem surowym zamkniętym skupiamy się głównie na wykonaniu instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i gazowych. Warto wynająć do tych prac fachowca, a także korzystać z najwyższej jakości komponentów https://synco.pl/oferta/akcesoria/ do budowy. Zarówno rury, jak i akcesoria do pcv powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja instalacja wytrzyma długie lata i będzie bezpieczna dla domowników.

Prócz budowy instalacji w skład prac etapu trzeciego wchodzi osadzenie drzwi zewnętrznych oraz wykonanie stolarki okiennej. Tak przygotowana nieruchomość jest gotowa na to, aby przetrwać zimę. Stan surowy zamknięty powinno się zakończyć wykonaniem suchych tynków, uporządkowaniem placu budowy oraz wykonaniem stałego ogrodzenia.

Etap czwarty, czyli wykończenie rozpoczyna się od montażu urządzeń grzewczych takich jak piece, kominki i grzejniki. Następnie przychodzi czas na wykończenie, w którego skład wchodzi bardzo dużo prac. Konieczne będzie:

– wykończenie kuchni i łazienek,
– wykonanie ścian działowych,
– ułożenie podłóg,
– malowanie ścian itd.

W tym momencie można też pomyśleć o ociepleniu elewacji zewnętrznej. Jeśli jednak nie dysponujesz wystarczającymi środkami, to ten etap może poczekać nawet kilka lat. Po wykonaniu wszystkich tych prac nieruchomość znajduje się w stanie „pod klucz” i jest praktycznie gotowa do użytku, Na sam koniec pozostają sprawy formalne, które pozwolą Ci legalnie zamieszkać w nieruchomości, którą zbudowałeś. Musisz złożyć wniosek o nadanie numeru porządkowego oraz zameldowanie. Na sam koniec pozostaje jedynie umeblowanie domu i wykonani drobnych prac, które mają raczej charakter estetyczny. Cały proces może trwać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu miesięcy.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here