Budowa domu to rzecz z założenia czasochłonna i skomplikowana. Ale już niedługo, gdyż budownictwo prefabrykowane znacznie ten proces upraszcza. Jako relatywnie nowa technologia, wciąż budzi jednak wiele podejrzliwości. Poniżej staramy się przybliżyć, na czym ona polega oraz rozwiać podstawowe obawy.

Wyprodukowano w fabryce

Jak się okazuje, plac budowy nie musi być najważniejszym miejscem akcji. Dom z prefabrykatów zaczyna swoje życie w fabryce, gdzie w sterylnych warunkach powstają wszystkie jego części.

Uprzemysłowienie budownictwa wiąże się ze znacznym skróceniem czasu budowy oraz obniżeniem jej kosztów. Wyprodukowanie części składowych budynku może zająć już od kilku do kilkunastu dni, natomiast pół roku wystarczy, aby nadawał się do zamieszkania.

Długo nie zawsze znaczy dokładniej

Choć w pierwszym momencie może pachnieć pośpiechem i tandetą, nic bardziej mylnego! Prefabrykaty, przygotowywane za pomocą specjalistycznych maszyn, charakteryzują się wysoką precyzyjnością.

Elementy składowe są kontrolowane pod względem jakości jeszcze przed opuszczeniem fabryki, dzięki czemu ekipa budowlana może następnie szybko i bezproblemowo dokonać montażu. Ryzyko ludzkiego błędu jest w tym przypadku zredukowane do minimum.

W produkcji domu z prefabrykatów nie ma miejsca na niedopatrzenia, ponieważ cały proces oraz jego harmonogram bazuje na ścisłym projekcie. Każdy błąd mógłby mieć fatalne konsekwencje dla dalszych prac.

Plan to podstawa

Decydując się na dom z prefabrykatów nie trzeba przejmować się wieloma problemami typowymi na placach budowy. Ilość i rodzaj materiałów, a co za tym idzie – cena, pozostają niezmienne aż do zakończenia budowy.

Konsekwencją zamkniętego projektu jest niestety fakt, iż po rozpoczęciu produkcji nie ma możliwości wprowadzenia w nim zmian. Na pewno nie jest to opcja dla osób niezdecydowanych, które mają zamiar wprowadzać poprawki na bieżąco.

Prosta technologia, proste projekty?

Dom z prefabrykatów, wbrew powszechnym skojarzeniom, może być tak samo stylowy jak dom tradycyjny. Projekty mogą być z katalogu, a w przypadku bardziej wymagających klientów, całkowicie zindywidualizowane.

Technologia domów prefabrykowanych doskonale sprawdza się w połączeniu z takimi technologiami jak domy pasywne i energooszczędne. Patrząc na rosnącą popularność takich rozwiązań, budownictwo przemysłowe niewątpliwie będzie się rozwijać.

Artykuł powstał przygotowany na podstawie materiałów znalezionych na hogerdom.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here