Dom z gotowych elementów to ciekawe rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym. Nie są to domy tanie ale szybkość montażu sprawia, że wiele osób decyduje się na taki rodzaj budowania. Elementy domu powstają w fabryce w idealnych warunkach. Są wykonane precyzyjnie, dlatego ich montaż jest szybki i bezproblemowy. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą czekać w nieskończoność na swój własny dom. Budownictwo z prefabrykatów sprawia, że możemy w nowym domu zamieszkać w ciągu 3 miesięcy od rozpoczęcia budowy.

Rodzaje domów prefabrykowanych

W Polsce najbardziej popularnym rodzajem domów z gotowych elementów są te o konstrukcji szkieletowej. Szkieletowa konstrukcja nośna wykonana jest najczęściej z drewna, rzadziej ze stali. Za przykład mogą posłużyć tzw. domy kanadyjskie czyli kanadyjczyki, charakteryzujące się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz szybkością montażu.

Inwestorzy często również wybierają domy z keramzytobetonu, które powstają z elementów wielkoformatowych. Gotowe modułu, które powstają w fabryce, mają już otwory na okna oraz rozprowadzoną instalację elektryczną.

Dużą popularnością cieszą się również domy z bali. To dość egzotyczna forma stawiania domów, jednak w Polsce zyskuje coraz więcej zwolenników.

Dom z gotowych elementów – cena

Przede wszystkim warto zauważyć, że ceny domów budowanych z elementów prefabrykowanych są wyższe od domów stawianych przy użyciu tradycyjnych metod i budulców. Jednak ceny prefabrykatów systematycznie z roku na rok maleją. Jest więc szansa, że w niedalekiej przyszłości dom z gotowych elementów i dom stawiany tradycyjnie będą na tym samym poziomie cenowym.

Zalety domów z prefabrykatów

Choć ceny domów z elementów gotowych wciąż są wysokie to jednak tego rodzaju budownictwo ma wiele zalet, które warte są poniesienia tych kosztów. Przede wszystkim domy z gotowych elementów stawia się znacznie szybciej niż w budownictwie tradycyjnym. Jeśli w tym drugim przypadku potrzebujemy około 18 miesięcy na postawienie domu, to dzięki metodzie budowania z prefabrykatów ten czas skracamy nawet do 3 miesięcy. Dla osób, którym zależy na szybkiej przeprowadzce ma to niebagatelne znaczenie.

Wady domów z gotowych elementów

Domy z gotowych elementów nie pozwalają niestety na przeróbki. Powstają na bazie gotowego planu. Nie ma więc tu miejsca na inwencję inwestora. Trzeba też zauważyć, że takie projekty tworzone są w celu seryjnej produkcji gotowych elementów. Dlatego też jest to rozwiązanie ekonomiczne. Inwestor może zlecić oczywiście projekt indywidualny ale wiąże się to ze znacznie wyższymi kosztami zarówno na etapie projektowym jak i montażowym.

Domy z prefabrykatów to jednak nie są domy, w których będą mieszkały następne pokolenia naszej rodziny. Są znacznie mniej żywotne od domów stawianych metodami tradycyjnymi. Musimy się wiec zastanowić, czy budujemy dom dla siebie czy również dla dzieci i wnuków.

[Głosów:3    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułKoszt projektu domu

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here