Rolety, żaluzje, zasłony – to nie tylko praktyczny dodatek, który czyni wnętrze prywatnym i zacienionym. Dekoracje okien mają istotne znaczenie jako uzupełnienie aranżacji wnętrza. Ten niepozorny element wystroju może odmienić pomieszczenie. Wystarczy odpowiednio dobrać okienne dekoracje. W jaki sposób? Warto przeczytać!
Znaczenie okiennych dekoracji
Okna pozbawione zasłon, żaluzji czy rolet nie spełniłyby dobrze swojej roli – zarówno tej praktycznej jak też ozdobnej. Dlaczego aranżacja okien jest tak ważna? Dobrane dekoracje pozwolą osiągnąć wymarzony efekt. W zależności od upodobań i potrzeb, okienne dekoracje optycznie zmniejszają lub powiększają przestrzeń. Ma to także istotny wpływ na klimat wnętrza. Czy aranżacja ma być przytulna, a może chodzi o rozjaśnienie pomieszczeń? Miękkie tkaniny to gwarant uroku, drewniane żaluzje są kwintesencją aranżacji rustykalnej lub eklektycznej, natomiast rolety to odrobina minimalizmu. Dodatki okienne są więc dopełnieniem, które pomaga osiągnąć stylistyczną harmonię. Zrównoważony wystrój jest zdecydowanie kluczem do sukcesu. Styl aranżacji okien jest jednocześnie uzupełnieniem stylistyki ogólnego wystroju wnętrza. Nie należy więc kierować się zasadami silnego kontrastu. Jak dobrać dekoracje okien do wystroju i rodzaju pomieszczenia?
Rolety – propozycje aranżacji
Rolety wolnowiszące to klasyczny typ rolet. Stosowane są zazwyczaj w pomieszczeniach bardzo nasłonecznionych. To propozycja dla osób, które chcą zapewnić sobie maksymalną dozę prywatności. Z kolei rolety rzymskie (dostępne m.in. w ofercie firmy Winrol – https://www.winrol.com.pl/) chronią przed nadmiarem promieni słonecznych, przepuszczają jednak odpowiednią ilość światła. Dobrze prezentują się w zestawieniu z zielenią dekorującą parapet okienny. Rolety rzymskie najlepiej sprawdzą się we wnętrzach w stylu loftowym, industrialnym, eklektycznym bądź nowoczesnym. W połączeniu z loftowymi lampami bez klosza i dekoracjami w stylu industrialnym rolety pomogą stworzyć w pomieszczeniu niebanalną atmosferę. W celu ocieplenia wnętrza, warto dobierać rolety w kolorze beżowym, kremowym lub w mocniejszych odcieniach. Jeśli jednak wnętrze jest niewielkie, na parapetach nie powinno się umieszczać dekoracji, a rolety utrzymane powinny być w kolorach jasnych. W takim wnętrzu sprawdzą się rolety rzymskie lub rolety „dzień i noc”.
Zasłony – królują w roku 2019!
Zasłony pełnią niebanalną rolę dekoracyjną, a w tym roku ich estetykę szczególnie doceniono. Należy jednak pamiętać, że zasłony mogą być stosowane tylko w pomieszczeniach o dużym metrażu. Sprawia to, że wnętrze jest optycznie pomniejszone i bardziej przytulne. Ponadto, dekoracje okienne muszą współgrać ze stylistyką wystroju. Dlatego zasłony znajdują zastosowanie zazwyczaj w salonach. Luksusowe, długie tkaniny warto stosować w przypadku aranżacji glamour, art deco lub klasycznych. Nowoczesne wnętrza można uzupełnić o zasłony w stylu mniej wyrafinowanym. W takim wypadku sprawdzą się nawet materiały wzorzyste! Taka nietypowa zasłona nada wnętrzu nowego charakteru. Warto dobrać kolorystykę i materiały do typu obić mebli wypoczynkowych. Całość idealnie ze sobą współgra, tworząc harmonijną stylizację.
Żaluzje – praktyczne dekoracje
Żaluzje są idealnym rozwiązaniem, w przypadku wnętrz o małym metrażu. Dzięki żaluzjom stopień doświetlenia jest bezproblemowo kontrolowany. W dzień zapewnić można sobie adekwatne oświetlenie, wieczorami natomiast stworzyć urokliwy nastrój. Zwłaszcza dekoracje okienne utrzymane w naturalnym odcieniu egzotycznego drewna pomogą zaaranżować wystrój zachęcający do relaksu. Do wnętrz eklektycznych, orientalnych i klasycznych dobrać można rolety bambusowe. W nowoczesnych wnętrzach również sprawdzą się rolety drewniane. Warto jednak pamiętać o doborze koloru. Pomieszczenie z łatwością powiększymy optycznie stosując żaluzje w kolorze białym lub w odcieniu jasnego drewna. Do wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym dobrać można także lekkie żaluzje wykonane z aluminium lub PCV. Ze względu na minimalistyczną estetykę, takie żaluzje stosowane są głównie w biurowcach.
Opracowanie: Alicja Błysk