Dom, zarówno pod kątem materialnym, fizycznym oraz relacyjnym – ma ogromny wpływ na to, jak rozwija się dziecko. W artykule opowiadamy o dwóch przypadkach związanych z rozwojem dziecka właśnie w kontekście ,,domu’’. Musisz je przeczytać!

Zobacz też: http://www.gautama.pl/warunki-mieszkaniowe-a-rozwoj-dziecka/

Piękny dom, niewłaściwe relacje

Jednym z przypadków, o jakim należy opowiedzieć w kontekście domu i rozwoju dziecka jest taka sytuacja, gdzie te fizyczne warunki mieszkaniowe są na bardzo wysokim poziomie, natomiast nie można powiedzieć tego samego o relacjach między domownikami, a szczególnie na linii rodzic – dziecko.Wiele osób patrząc na dziecko z dużego domu, zadbanego, dobrze wyposażonego może pomyśleć, że to dziecko rozwija się dobrze. Ma zapewniony najpotrzebniejszy sprzęt i narzędzia, aby uczyć się i eksplorować świat. Bardzo łatwo błędnie ocenić i zdefiniować taki obrazek. Otóż nie zawsze, ale w wielu przypadkach i niestety staje się to coraz częściej – ładny dom i wszystko, co potrzebne do rozwoju stają się bańką, która nie oddaje rzeczywistego świata, jaki w swojej głowie ma dziecko. A jaki może być ten świat – zagubiony, smutny, pozbawiony wiary w siebie. W tym miejscu, warto omówić drugi przypadek.

Zaniedbany dom, zadbane relacje

Tutaj mowa o takiej sytuacji, w której dziecko na pierwsze spostrzeżenie żyje w biedniejszej rodzinie. Nie ma być może swojego pokoju w domu, a nawet z pozoru najważniejszych i najlepszych sprzętów. Taki rozwój będzie oceniany jako niewłaściwy, wiele osób powie, że dziecko jest zaniedbane. Tutaj sytuacja może być diametralnie inna niż w wyżej omawianym przypadku. Wiele dzieci, które pochodzi z rodzin o umiarkowanym statusie ekonomicznym, których domy są zadbane, a nie jak to powiedziałby nastolatek ,,wypasione’’ – to takie dzieci mają lepsze relacje z rodzicami i w ogóle domownikami, niż dzieci żyjące w bardzo bogatych domach, gdzie rodzice bardzo często nie mają czasu dla pociech i próbują go zrekompensować drogimi gadżetami. Niestety takie działania w perspektywie czasu przekładają się na braki w relacjach i w wychowaniu.

Przeczytaj też: http://www.domkw.pl/na-co-para-z-dziecmi-musi-zwrocic-uwage-podczas-wynajmu-mieszkania/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here