Alergia na kurz i roztocza to nieprzyjemna dolegliwość dotykająca wiele Polek i Polaków. Potrafi dać się we znaki w najmniej oczekiwanych momentach i miejscach. Na przykład – w sypialni podczas snu. Niestety, znaczna część doskwierających nam roztoczy rozwija się właśnie w materiałach puszystych, grubych, o dużej objętości – takich jak kołdry i materace. Do nieprzyjemnych objawów alergicznych wywoływanych przez ekspozycję na kurz i roztocze zaliczają się: świąd skóry, wysypka, zaczerwienienie, suchy kaszel, chrypka i katar. Wiele osób cierpiących z powodu alergii na kurz i roztocza szuka skutecznych sposobów pozwalających na ograniczenie nieprzyjemnych objawów.

Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w zestaw pościeli hipoalergicznej, której specjalny materiał wykonania stanowi nieprzyjazne dla roztoczy środowisko oraz zapobiega osadzaniu się kurzu. Warto zwrócić uwagę, aby nie tylko sama kołdra była wykonana z hipoalergicznych materiałów, lecz także poduszki, poszwy, poszewki, prześcieradło, materac oraz ochraniacz na materac.

Ochraniacz na materac – potrzebny czy nie?

Wybierając zestawy pościeli hipoalergicznej, koncentrujemy się przede wszystkim na materiałach, z których wykonana jest kołdra. Sytuacja ta nie powinna dziwić – to w kołdrze osadza się i rozwija największa ilość roztoczy. Z perspektywy osoby cierpiącej na tego typu alergie, równie istotny może okazać się także wybór odpowiedniego materaca oraz pokrywającego go ochraniacza.

Zapewnienie warunków hipoalergicznych w trakcie snu wymaga redukcji ilości kurzu i roztoczy. Łatwo do tego doprowadzić w przypadku kołdry, którą można po prostu wyprać w pralce. W przypadku materaca sytuacja przedstawia się znacznie trudniej. Do ich czyszczenia i dezynfekcji używa się niekiedy specjalistycznych urządzeń, umożliwiających na przykład dezynfekcję przy użyciu pary wodnej. Minusem tej metody jest fakt, że dla jej przeprowadzenia należy zaopatrzyć się w specjalne urządzenie, pozwalające na oczyszczenie materaca.

Niezależnie od typu materaca, z którego korzysta osoba cierpiąca na alergię, korzystnym rozwiązaniem będzie zaopatrzyć się także w ochraniacz na materac. Działanie ochraniaczy polega na uniemożliwieniu przechodzenia różnego rodzaju obiektów i płynów pomiędzy materacem a jego otoczeniem. Ochraniacze zatrzymują między innymi roztocza oraz niebezpieczne drobnoustroje, pozwalając jedynie na swobodny transport powietrza. Ich zaletą jest łatwiejsze niż w przypadku materacy pranie; ze względu na materiał wykonania (wodochłonna bawełna) można prać go w wysokich temperaturach (wytrzymuje do 121 stopni C.). Oczyszczanie ochraniacza z drobnoustrojów jest więc znacznie łatwiejsze, szybsze i skuteczne niż w przypadku walki z ich obecnością w samym materacu.

Ochraniacz na materac to także rozwiązanie praktyczne – wodochłonny materiał wchłania wydzielane przez ludzki organizm płyny ustrojowe, a także napoje, które nieopatrznie moglibyśmy rozlać nad łóżkiem. Dzięki temu ochraniacz sprawdza się także jako zabezpieczenie przed uszkodzeniem lub zabrudzeniem materaca w przypadku małych dzieci oraz osób starszych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here