Dawniej drabina kojarzyła się z dość wątłą i chybotliwą, drewnianą konstrukcją, która podczas wejścia na dach skrzypiała i się trzęsła. Dzisiejsze drabiny są produkowane według zupełnie nowych standardów, gdyż do ich produkcji stosuje się zwykle elementy stalowe lub aluminiowe.

Jak zbudowana jest drabina?

Szczebel to najważniejszy element drabiny. Musi on znieść obciążenie równoważne masie rosłego mężczyzny. To samo dotyczy mocowań, dzięki którym jest on mocno usytuowany pomiędzy listwami bocznymi. Ważne, aby szczeble do drabiny były wykonane ze stali lub blachy nierdzewnej (aluminiowej). Dzięki temu są one nie tylko odporne na przeciążenia, ale też z łatwością znoszą oddziaływanie wilgoci. Zaleca się również, aby powierzchnia szczebla była w miarę możliwości perforowana. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są szczeble dwurzędowe, w których perforacja występuje w dwóch, równoległych liniach, zapewniając maksimum przyczepności nawet w trakcie opadów deszczu!

Właściwości techniczne

Zwykle szczeble drabinowe produkuje się najczęściej z:

  • stali czarnej,
  • stali aluminiowej,
  • stali szlachetnej.

Szczebel powinien być tak zaprojektowany, aby istniała możliwość jego przycięcia, a następnie przyspawania lub wkręcenia w strukturę listw bocznych. Najczęściej produkuje się je z ceowników, których konstrukcja zapewnia drabinie nie tylko maksymalną wytrzymałość, ale i lekkość. Na uwagę zasługuje również sposób wykończenia samego szczebla. Wiele firm oferuje nie tylko możliwość jego przycięcia na żądaną długość, ale też pokrycia go lakierem i pomalowania. Dzięki temu szczeble drabinowe doskonale wpisują się np. w obowiązujący regulamin BHP. Pomalowanie szczebli (jak i całej drabiny) na czerwono, pozwala na jej szybszą identyfikację w warunkach pożaru, wypadku itd.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Z punktu widzenia użytkownika, szczeble do drabiny to najważniejszy, gwarantujący bezpieczeństwo element. Jego ukształtowanie jest nieprzypadkowe i co najważniejsze — zgodne z obowiązującymi przepisami BHP. W procesie produkcji szczebli bardzo ważne jest zabezpieczenie ich przyciętych krawędzi. Dlatego bardzo dokładnie cynkuje się powierzchnię nacięć, chroniąc tym samym strukturę stali przed działaniem wilgoci. W tym celu stosuje się specjalne wcięcia, dzięki którym zmniejsza się ryzyko pozostania nadmiernej ilości cynku.

Szczebel to prosty element stalowy, który przed oddaniem do eksploatacji musi zostać poddany specjalistycznym testom. Żadna, dopuszczona do użytku drabina, nie może posiadać odpowiedniego certyfikatu bezpieczeństwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here