Urządzając dom lub mieszkanie, warto zastanowić się, jaką atmosferę chcemy uzyskać. Czy zależy nam na jasnym wnętrzu, dającym wrażenie dużej, uporządkowanej przestrzeni? Czy chcemy przytulnego pomieszczenia, które będzie się odznaczało nieco bardziej domowym i intymnym charakterem? W zależności od naszych potrzeb, określmy w jakiej tonacji chcemy aranżować przestrzeń. Kiedy już zdecydujemy się na chłodniejsze lub cieplejsze odcienie, będziemy mogli przejść do doboru oświetlenia.

Kolory mają duże znaczenie

Światło ma ogromną moc kreowania nastroju. Używając lamp, taśm ledowych, wiszących żyrandoli, kinkietów, ściemniaczy i lampionów, można dowolnie zmieniać atmosferę panującą w pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać, że światło jest plastyczne, można się bawić jego barwą, natężeniem, stopniem skupienia lub rozproszenia. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązania, np. kinkiety, zastanówmy się, na jakim efekcie nam zależy.

Możliwości jakie daje światło

Miejsce, w którym mieszkamy, powinno stanowić nasz azyl. Sprawiać, że czujemy się bezpiecznie, możemy naładować baterie i po prostu czuć się swobodnie. Zanim więc zaczniemy urządzać mieszkanie lub dom, przeanalizujmy dostępne rozwiązania, które pozwolą na stworzenie odpowiadającej nam atmosfery. Oprócz sztucznego oświetlenia, warto również wykorzystać światło słoneczne, poprzez rozsądne rozplanowanie okien (w przypadku budowania domu.) Możemy dostosowywać ilość naturalnego światła, poprzez dobór rolet lub zasłon, a także wielkość okien.

W przypadku sztucznego oświetlenia, można zacząć od zastanowienia się, ile światła potrzebujemy w danym pomieszczeniu. W gabinecie, warto np. zadbać o dobre oświetlenie miejsca pracy, a w sypialni stworzyć sobie możliwość tworzenia różnego nastroju. Można to osiągnąć np. montując ściemniacze, które pozwolą nam na zmianę natężenia światła. Dobrym rozwiązaniem są też kinkiety, które pozwalają na bardziej punktowe oświetlenie pomieszczenia. Oprócz tego, warto też zapoznać się z ofertą lamp stojących, które świetnie wpasowują się do bardziej designerskich sypialni i salonów.

Istotnym czynnikiem przy doborze oświetlenia, jest również jego barwa. Ciepłe światło tworzy przytulny, domowy klimat. Chłodniejsze światło sprawdzi się np. w czarno-białych łazienkach, albo czysto białych kuchniach. Kinkiety, żyrandole, lampy stojące, lampki biurowe i taśmy dają niemal nieograniczone możliwości tworzenia atmosfery. Eksperymentujmy z oświetleniem. Czasami jedna mała lampka albo żarówka o innej mocy potrafią całkowicie odmienić charakter wnętrza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here