Analizujecie tę kwestię? Nie wiecie bowiem dokładnie, jakie są najważniejsze normy odnośnie śrub? Czym różnią się poszczególne elementy z tej kategorii? Co zrobić, aby dokonać pomiędzy nimi konwersji? Kiedy taka czynność jest naprawdę przydatna? Jak widzicie, jest naprawdę sporo pytań związanych z tym tematem. Poniżej możecie natomiast znaleźć merytoryczne odpowiedzi.

Czym różnią się poszczególne śruby?

Trzeba podkreślić, że dostępne w sklepach internetowych lub stacjonarnych elementy z tej kategorii nie są wszystkie takie same, jak niektórym może wydawać się na samym początku… Śruby generalnie różnią się pomiędzy sobą rozmaitymi aspektami. Jest to między innymi długość gwintu w stosunku do długości trzpienia. Trzeba również wspomnieć o kształcie łba czy rodzaju gwintu. Niewątpliwie, śruby powinny być dobierane do konkretnego przeznaczenia. Szukacie elementów, które będzie można zastosować uwzględniając układy zawieszenia, układy hamulcowe czy sterujące? W takim razie bardzo dobrze sprawdzają się śruby kołnierzowe. Są one wykonywane między innymi ze stali nierdzewnej A2 (INOX) – występują w klasie wytrzymałości 8.8, 10.9 i 12.9. Przed korozją chroni zastosowanie takich elementów, jak na przykład ocynk galwaniczny, ocynk galwaniczny żółty czy ocynk płatkowy. Czasami powłoka jest także oksydowana.

Czy konwersja norm ISO/DIN/PN jest przydatna?

Zdecydowanie tak! Nikt nie powinien mieć wątpliwości odnośnie tego tematu. Interesują Was wyżej wymienione śruby kołnierzowe? Biorąc pod uwagę Polskie Normy mają one oznaczenie PN 82247. Wyróżniamy jednak również normy ISO, które są najbardziej uniwersalne, a także normy DIN, za które odpowiada Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Chcecie dowiedzieć się, jak te śruby są oznaczone w kraju naszych zachodnich sąsiadów na mapie geograficznej? Wystarczy skorzystać z tabeli konwersji norm ISO/DIN/PN. Po wpisaniu polskiego oznaczenia wyskoczy Wam informacja, że Niemiecki Instytut Normalizacyjny oznaczył śruby kołnierzowe jako DIN 6921.

Kiedy taka konwencja jest przydatna? Trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Normy są narzędziem, które ułatwia choćby wytwarzanie dóbr według odpowiednich standardów, świadczenie usług, zarządzanie aspektem dotyczącym zakupów czy współdziałanie różnych przedsiębiorstw. Warto zatem znać najważniejsze informacje przedstawione w powyższym artykule. Zwłaszcza, że korzystanie z tabeli konwersji wcale nie jest takie trudne, jak może wydawać się na samym początku.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here