Kotły elektryczne do ogrzewania centralnego – poradnik przed zakupem kotła

0
1159

Kotły gazowe, kotły do spalania paliw stałych, czy może kotły elektryczne? Wybór konkretnego typu kotła do wytwarzania energii cieplnej nie jest najłatwiejszy. Wziąć pod uwagę należy zarówno dostępność paliw, ich cenę i przewidywany poziom zużycia, a także – koszty zakupu samego kotła. Poniżej poświęcimy trochę miejsca tematowi kotłów elektrycznych – które uważane są przez wielu za najbezpieczniejsze rozwiązanie do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Dowiesz się jakie rodzaje kotłów elektrycznych znajdziesz oraz jakich korzyści płynących z ich użytkowania możesz się spodziewać.

Kotły sprawne, sprawniejsze i najsprawniejsze

Kotły kotłom nierówne – dlatego warto zwrócić w pierwszej kolejności uwagę nie tyle na moc, z którą pracuje dany kocioł, co na stopień jej wykorzystania. Tego dowiemy się sprawdzając klasę energetyczną danego produktu. Kotły najwyższej klasy potrafią wykorzystać więcej niż 90, a nawet ponad 95 procent energii elektrycznej. Oznacza to, że zostaje ona optymalnie zużyta – w toku przemiany w energię grzewczą. Warto podkreślić, że tak wysoki stopień sprawności posiadają niemal wyłącznie kotły elektryczne.

Sama instalacja kotła elektrycznego również jest dość łatwa. Najczęściej, należy po prostu wygospodarować odpowiednią przestrzeń na ścianie, na której zawiśnie nasz kocioł. Należy wprowadzić w nią odpowiednie mocowania, a na nich – zawiesić wybrane przez nas urządzenie. Rzadziej korzystamy z kotłów stojących – które wymagają ustawienia na twardym, równym podłożu.

W porównaniu do kotłów na paliwa stałe, kotły elektryczne c. o nie wytwarzają popiołu, nie wymagają dostępu do komina oraz nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia – na przykład w wyniku zaczadzenia. Obsługa kotła elektrycznego jest intuicyjna i prosta – najczęściej odbywa się za pomocą prostego panelu sterującego wyposażonego w kilka przycisków oraz niewielki wyświetlacz. Za ich pomocą możemy regulować zakres pracy kotła, a także wprowadzać bardziej zaawansowane programy pracy.

Rodzaje kotłów elektrycznych – i co warto o nich wiedzieć

Pierwszym ważnym kryterium jest to, czy dany kocioł będzie ogrzewał wyłącznie wodę w kaloryferach, czy także wodę użytkową, który spływa z kranów w kuchni i łazience. Jeśli interesuje nas również ten drugi wybór – wówczas warto sięgnąć po kotły dwufunkcyjne, dedykowane do obsługi obu instalacji. Do ogrzewania wyłącznie grzejników – należy wybrać kocioł jednofunkcyjny.

Większe kotły dwufunkcyjne, które posiadają wbudowany zasobnik, to z kolei urządzenia stojące. Ich moc jest wyższa w porównaniu do konwencjonalnych urządzeń. Dzięki temu – nadają się do sprawnej obsługi budynków o dużej powierzchni oraz zamieszkiwanych przez wielu lokatorów.

Sposób zasilania to sprawa praktyczna i bardzo ważna. Większość kotłów jest zasilana albo przez podpięcie do gniazda elektrycznego, albo z trzeciej fazy – czyli prądem o napięciu 380V.

Klasa bezpieczeństwa to ostatnia sprawa, o której pragniemy wspomnieć. Poszczególne urządzenia mogą prezentować odmienną klasę bezpieczeństwa, co wynika z rodzaju zastosowanych w ich konstrukcji elementów. Najważniejsze to manometr, naczynia wzbiorcze oraz zawory bezpieczeństwa – elementy kluczowe dla wysoce bezpiecznej pracy kotła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here