Jeśli zdecydowałeś na budowę domu jednym z pierwszych kosztów jakie poniesiesz, oprócz zakupu działki, będzie zamówienie projektu. Koszt projektu domu będzie zależał nie tylko od firmy, której to zadanie zlecisz. Istotne będzie również czy wybierzesz jeden z gotowych projektów czy tez będziesz chciał mieć swój indywidualny. Wpływ na cenę projektu będzie miała również kubatura domu i jej zróżnicowanie.

Koszt projektu domu

Przede wszystkim musisz zdecydować czy wybrać projekt gotowy czy też zdecydować się z rozwiązanie indywidualne. W pierwszym wypadku atutem będzie właśnie cena. Jednak możesz spodziewać się, że gdzieś indziej powstanie dom identyczny do twojego. Jeśli nie ma to dla ciebie znaczenie to z pewnością zdecydujesz się na takie właśnie rozwiązanie. Jeśli jednak marzy ci się dom unikalny o niepowtarzalnym charakterze, wtedy zdecydujesz się na zamówienie indywidualnego projektu. Jego cena będzie jednak wyższa. Nie bez znaczenia jest również w tym wypadku czas. Typowe projekty są gotowe od ręki, natomiast na indywidualny będziesz musiał trochę poczekać.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt projektu domu jest jego wielkość oraz stopień skomplikowania wytycznych inwestora. Oczywiście projekt domu o większej kubaturze będzie charakteryzował się większym kosztem wykonania. Na ceną będą miały wpływ również różne rozwiązania, które będzie trzeba uwzględnić projekcie. Mniej zapłacimy jeśli zdecydujemy się na prosty dach, jeśli zaś będziemy chcieli zróżnicowaną kubaturę dachu wówczas cena projektu poszybuje w górę. Ważne jest również stopień rozwiązań technologicznych w domu: ogrzewanie, energooszczędność, bezpieczeństwo.

Koszt projektu domu z katalogu będzie powiększony o czynności adaptacyjne do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Takie działania mogą nawet podwoić jego cenę.

Dodatkowe koszty

Zakup projektu to nie jedyne koszty jakie poniesiemy na tym etapie drogi do własnego domu. W dalszej kolejności musimy się liczyć z wydatkiem na opinię geotechniczną. Co kryje się za tym pojęciem? To opinia specjalisty na temat warunków w jakich będą funkcjonować fundamenty naszego domu. Z niej dowiemy się jaki może być stopień zawilgocenia piwnicy i czy fundamenty przewidziane w projekcie nie są za mocne lub za słabe do panujących warunków geotechnicznych. Cena takiej opinii uzależniona jest od tego w jakiej miejscowości chcemy się budować i od warunków panujących na działce.

Dodatkowym kosztem będzie obarczone wykonanie projektu zagospodarowania terenu. Od tego zależy jak architekt umiejscowi dom na działce. Cena takiego projektu może nawet dorównać cenie projektu samego domu.

Koszta wygenerują również przyłącza. Dom bowiem musi zostać podłączony do sieci wodnej, elektroenergetycznej, gazowej, kanalizacyjnej, sanitarnej oraz deszczowej. Warto również zwrócić uwagę, że wszelkie dokumenty dotyczące projektu, które będziemy składać w starostwie powiatowym obłożone są opłatą skarbową.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

  1. Przy tych wszystkich formalnościach można się pogubić. I jeszcze za każdy papierek trzeba płacić. Chyba lepiej kupić dom z rynku wtórnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here