Posiadanie własnego mieszkania to jedna z podstawowych potrzeb człowieka. Gwarantuje ono poczucie bezpieczeństwa, pozwala zbudować przyjazną przestrzeń sprzyjającą odpoczynkowi po trudach dnia codziennego i inspirującą do dalszej pracy. Wybór właściwego lokum nie należy do prostych zadań, tym bardziej że koszt inwestycji zazwyczaj stanowi niemałe wyzwanie dla rodzinnego budżetu. O czym trzeba pamiętać, decydując się na zakup mieszkania?

Nowe czy używane?

Oferta rynkowa jest bardzo bogata i teoretycznie każdy zainteresowany powinien znaleźć propozycję odpowiednią dla siebie. W praktyce już na starcie stajemy przed koniecznością dokonania ważnych wyborów. Jednym z pierwszych jest to, czy zdecydujemy się na zakup lokalu z rynku wtórnego, czy też skorzystamy z oferty deweloperów. Każde z rozwiązań ma swoje wady, jak i zalety. Przyjrzyjmy się tym najistotniejszym.

Decydując się na mieszkanie z drugiej ręki, kupujemy nieruchomość wraz z całą jej historią. Możemy więc liczyć na poziom wyposażenia umożliwiający natychmiastowe zamieszkanie, od sąsiadów dowiemy się jaki charakter ma okolica oraz, co dla wielu osób będzie najważniejszym kryterium, mamy dostęp do znacznie szerszej oferty. Trudno dziś przecież o nowe inwestycje w centrach miast, czy też na obszarach zabytkowych. Z drugiej strony taki lokal najczęściej będzie wymagał remontu, a ten może być niezwykle kosztowny, jeśli w grę będzie wchodziła gruntowna przebudowa, mająca na celu sprostanie oczekiwaniom nowych nabywców.

Czy to oznacza, że zakup nowego mieszkania jest lepszym pomysłem? W tym wypadku przede wszystkim otrzymujemy komfort bycia pierwszym właścicielem. W zamian za ograniczenia w wyborze lokalizacji zyskujemy możliwość przebierania wśród setek projektów i łatwiejsze spersonalizowanie mieszkania zgodnie z osobistymi preferencjami. Mamy też możliwość indywidualnego doboru metod wykończenia – od rodzaju okien, po kolor gniazdek elektrycznych. Unikamy tym samym przykrych niespodzianek, które często występują podczas remontu lokali z drugiej ręki, nie oznacza to jednak, że wykończenie mieszkania będzie procesem znacząco tańszym od prac remontowych.

Lokalizacja

Niezależnie od wybranej formy zakupu warto zwrócić uwagę na dostosowanie lokalizacji do potrzeb każdego z mieszkańców. Nie chodzi tu tylko o atrakcyjny widok z okna, ale też, a może przede wszystkim, o kwestie logistyczne. Dla młodych małżeństw planujących lub już posiadających dzieci kluczowa będzie bliskość przedszkoli, szkół i terenów rekreacyjnych, które umożliwią odpoczynek i pozwolą na skorzystanie z atrakcyjnych form wspólnego spędzania czasu. Ważne jest też skomunikowanie z miejscem pracy, sklepami i obiektami użyteczności publicznej. Istotną rolę odgrywa ilość miejsc parkingowych i dostęp do komunikacji publicznej. 

Powyższa lista nie wyczerpuje wszystkich elementów, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem mieszkania, daje jednak obraz skomplikowania całego procesu. Dlatego przed złożeniem ostatecznej deklaracji i podpisu pod umową warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia fachowców. Dzięki stronie https://almarpremium.pl/ uzyskamy dostęp do profesjonalistów, którzy nie tylko pomogą nam w określeniu potrzeb, ale też udzielą niezbędnych wskazówek i przedstawią atrakcyjne oferty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here