Jak wybrać gniazdka elektryczne do domu jednorodzinnego?

0
3607

Gniazdko elektryczne, czyli kontakt służy podłączaniu urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu do sieci. Wybierając kontakty do poszczególnych pomieszczeń należy przede wszystkim uwzględnić ich przeznaczenie, oraz bezpieczeństwo domowników. W jaki sposób wybrać gniazdka elektryczne do domu? Jakie są dostępne rodzaje gniazdek?

Jak wybrać gniazdo elektryczne?

Najogólniej mówiąc gniazda elektryczne dzieli się na zwykłe i pełniące dodatkowe funkcje. Dodatkowymi funkcjami gniazd może być na przykład zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, w zasięgu których takie gniazda się znajdują. Może to być również ochrona przed czynnikami takimi jak rozpryskująca się woda (na przykład w łazience), albo zapylenie (w garażu, albo warsztacie). Istnieją również gniazda zaopatrzone w dodatkowe urządzenia, zapewniające bezpieczeństwo podpiętym do nich wyjątkowo wrażliwym urządzeniom.

W większości pomieszczeń najczęściej montuje się gniazda zwykłe. W Polsce najczęściej stosuje się gniazda typu E, które zaopatrzone są w dwa otwory – na przewód fazowy i na przewód neutralny, oraz bolec uziemiający. Czasami używa się również gniazd typu F – schuko. Tego typu gniazdo posiada również dwa otwory, ale brak w nim uziemiającego bolca. Uziemienie ochronne podłączone jest w nim do znajdujących się po bokach blaszek. Zdecydowana większość używanych w Polsce urządzeń zaopatrzona jest we wtyki unischuko, które umożliwiają podpięcie do obu typów gniazd. Przewaga typu F polega na tym, że wtyki mogą być podłączane obustronnie.

Gniazda dzielą się również na natynkowe i podtynkowe. W pierwszym przypadku, zarówno gniazda, jak i cała instalacja znajduje się najczęściej na tynku. Gniazda podtynkowe wymagają do montażu kucia ściany – umieszczone są w specjalnych puszkach. Pierwszy rodzaj gniazd stosuje się w miejscach gdzie kwestie estetyczne są drugorzędne (na przykład pomieszczenia gospodarcze), albo tam gdzie z jakiegoś powodu nie ma możliwości kucia ścian. Często są tego rodzaju gniazda używane:

– na adaptowanych na pomieszczenia mieszkalne poddaszach,
– w garażach,
– w piwnicach,
– w innych pomieszczeniach gospodarczych,
– na ścianach, na których nie położono tynku,
– w niektórych domach drewnianych.

Jak widać dobór gniazd elektrycznych w domu jest kwestią zależną przede wszystkim od możliwości, oraz potrzeb domowników. Jest też również bardzo często dyktowany warunkami, jakie stwarza sam budynek, czy nawet ściana, na której gniazdko jest montowane. Dobór odpowiednich gniazdek powinien być uzależniony również od urządzeń, jakie będą w danym punkcie domu używane.

Gniazda z klapką i gniazda szczelne

W niektórych pomieszczeniach powinny być stosowane specjalne gniazda, dostosowane do panujących w nich specyficznych warunków. Do oznaczenia odporności gniazdek na kontakt z wodą i zanieczyszczeniami stałymi używa się parametru IP. Najczęściej stosowane gniazdka zwykłe mają oznaczenie IP22. W łazience – ze względu na możliwość rozpryskiwania się wody, a także dużą wilgotność powietrza stosuje się gniazda z klapką. Mają one oznaczenie IP44. Gniazdka oznaczone jako IP56 są to gniazdka szczelne, których używa się w pomieszczeniach roboczych – na przykład kotłowniach.

Gniazda z wyrzutnikiem

Bardzo praktycznym rozwiązaniem wydają się gniazda z dodatkowym wyrzutnikiem wtyczki. Jest to bardzo proste urządzenie, które podważa wciśniętą do gniazda wtyczkę i pozwala na łatwiejsze jej wyciągnięcie. Takie rozwiązanie chroni przed wyrywaniem gniazda z puszki, w której się znajduje. Zazwyczaj mocowania gniazd elektrycznych, zwłaszcza tych często używanych, z czasem się zużywają, co skutkuje poluzowaniem gniazda w puszce. Może to doprowadzić do kruszenia tynku w okolicy gniazda, albo nawet do wypadnięcia samego gniazda z puszki. Takie sytuacje są dość niebezpieczne i zwiększają ryzyko porażenia prądem. Zamienienie często używanych gniazd na gniazda z wyrzutnikiem wydaje się więc korzystnym rozwiązaniem.

Gniazda bezpieczne dla dzieci

Kiedy w domu pojawiają się dzieci, najczęściej zachodzi konieczność odpowiedniego zabezpieczenia kontaktów. Na rynku istnieje wiele patentów, pozwalają na skuteczne zabezpieczenie dzieci przed porażeniem prądem. Dostępne są gniazda z różnego rodzaju zabezpieczeniami, dzięki którym włożenie jakiegokolwiek innego niż wtyczka przedmiotu nie jest możliwe. W innych rozwiązaniach, można do gniazdka włożyć dowolny przedmiot, ale zadziała ono wyłącznie po umieszczeniu w nim wtyczki. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie specjalnych, bardzo łatwo dostępnych zaślepek.

Gniazda z dodatkowymi zabezpieczeniami – do wrażliwych urządzeń

Jeżeli do danego gniazda będą podłączane wrażliwe urządzenia elektryczne, czy elektroniczne – warto zastanowić się na specjalny jego typ, uwzględniający dodatkowe zabezpieczenia. Mogą to być na przykład kontakty z wbudowanym ogranicznikiem przepięć. Jeżeli w sieci pojawia się jakiekolwiek przepięcie, może to powodować uszkodzenie wrażliwego urządzenia. Przepięcia takie mogą mieć związek z wadami w instalacji elektrycznej, albo prowadzonymi pracami remontowymi.

Bardzo istotnym zabezpieczeniem może być również wbudowany w gniazdo wyłącznik różnicowoprądowy. W tego typu wyłącznik zaopatrzona jest zdecydowana większość domów. Reaguje on natychmiast, kiedy prąd powracający do wyłącznika, jest mniejszy od prądu wychodzącego do domowej sieci. Oznacza to, że w którymś miejscu nastąpiła nieszczelność i pojawił się prąd upływowy. Taka sytuacja może oznaczać porażenie prądem, dlatego niezbędne jest natychmiastowe odcięcie zasilania. Wyłącznik domowy odcina jednak prąd w całym budynku, co może nie być korzystne. Instalacja gniazdek z wbudowanym automatycznym wyłącznikiem różnicowoprądowym pozwala na odcięcie tylko urządzeń do niego podłączonych.

Gniazda z tego typu wyłącznikiem polecane są przede wszystkim:
– w starych, remontowanych domach, gdzie z jakiegoś powody nie ma możliwości zainstalowania wyłącznika centralnego,
– w garażach, piwnicach i pracowniach, w których gniazdka mogą mieć kontakt z wodą.

Bogaty asortyment gniazdek elektrycznych znajdą Państwo w sklepie internetowym – https://gniazdka.elmar.pl/

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here