Do czego służą narzędzia pomiarowe? Narzędzia pomiarowe służą do zdejmowania pomiaru, okazują się przydatne w pracach wykończeniowych czy budowlanych. W precyzyjnych pracach technicznych ważna jest dokładność wymiarów i wytrzymałość narzędzi, a z uwagi na trudność w dotarciu do wewnętrznych części – nie można polegać na zwykłej miarce. Drobne narzędzia pomiarowe powinny znaleźć się w każdym domu i warsztacie złotej rączki. Z kolei w warsztatach wykorzystywane są narzędzia, które pozwalają zdjąć miarę z dokładnością do mikrometra albo przetworzenie mierzonej wielkości na wynik pomiaru ujęty w określonych jednostkach. Najczęściej wykorzystywanymi urządzeniami pomiarowymi są szczelinomierze, poziomice, przymiary, transametry, mikrometry, suwmiarki i czujniki zegarowe.

Podział narzędzi pomiarowych

W zależności od oferty sklepu, narzędzia pomiarowe dzielą się na różne kategorie. Ich zadaniem jest zdjęcie miary o różnych wartościach – długości, natężenia światła, temperatury czy związanych z prądem. Najpopularniejszy podział rozróżnia: czujniki zegarowe, mikrometry, głębokościomierze, suwmiarki, średnicówki, szczelinomierze, transametry, wzorce kątownicze oraz pozostałe narzędzia pomiarowe, jak liniały, macki wewnętrzne i zewnętrzne, przymiary kreskowe nastawne lub ze skosem czy pryzmy dwużłobkowe. Do narzędzi pomiarowych zalicza się także spoinomierze i szablony do ostrzenia wierteł.

Które narzędzia pomiarowe są najpotrzebniejsze?

Zarówno w domu, jak i w profesjonalnym warsztacie z pewnością potrzebne są narzędzia techniczne, które pozwolą na zdjęcie miary w następujących jednostkach: długość, kąt, grubość i temperatura. Dzięki nim nie tylko w prosty sposób można obliczyć, ile farby lub tapety będzie potrzebne do wykończenia ściany, sprawdzić kąt ustawienia przedmiotu (poziomica), ale także pozwolą zmierzyć przekrój narzędzi – takie obliczenia da mikrometr.  Co ciekawe, mikrometr występuje także pod nazwą mikromierz.

Czym różni się miernik cyfrowy od analogowego?

Mierniki cyfrowe to tradycyjne narzędzia pomiarowe, posiadające podziałkę, która wyznacza cykliczne odstępy. Cyfrowe wersje narzędzi przetwarzają  odczytywany pomiar na wartość liczbową, którą następnie wyświetlają na wbudowany ekran. Opierają na pomiarze laserowym, który w przypadku poziomic czy dalmierzy jest dokładniejszy od analogowego, ręcznego.

[Głosów:2    Średnia:5/5]