Czy design okapu kuchennego, który jest idealnie dopasowany do całej aranżacji tego wnętrza, jest jedynym kryterium, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze tego elementu wyposażenia kuchni? Absolutnie nie, ponieważ okap ma przede wszystkim pełnić funkcję praktyczną. Co brać przede wszystkim pod uwagę przy wyborze okapu do kuchni? Dowiedz się więcej już teraz.

Wydajność okapu 

Właśnie wydajność okapu jest czynnikiem priorytetowym. Pamiętaj, że okap ma pełnić jedną, podstawową funkcję, a mianowicie ma wchłaniać wydzielane podczas gotowania zapachy, wchłaniać tłuszcz oraz stanowić o idealnej wentylacji przestrzeni kuchennej podczas realizowania wszelkich kulinariów. Wydajność okapu musi być dobrana przy uwzględnieniu metrażu kuchni. 

Znaczenie może mieć również sam rozmiar okapu, im jest większy, tym szybciej pochłania zapachy. Najmniejsze są okapy podszafkowe, idealnie sprawdzają się w niewielkich kuchniach. 

Instalacja okapu kuchennego 

Wyróżnić można dwie podstawowe metody montażu okapu. To instalacja w trybie obiegu otwartego oraz zamkniętego. W przypadku tego pierwszego rodzaju montażu kap zostaje podłączony do ciągu wentylacyjnego, a zapachy wywiewane są szybem. Druga opcja, czyli montaż w trybie obiegu zamkniętego, sprawia, że okap “zasysa” powietrze, a następnie je filtruje z zastosowaniem specjalnych filtrów, po czym czyste powietrze wraca do kuchni. Inwestorzy, którzy decydują się na instalację takiego okapu, najczęściej wybierają filtr węglowy do okapu Amica, który charakteryzuje się najlepszą jakością i doskonałą wchłanialnością wszelkich zapachów. 

Okap jako element dekoracyjny kuchni

Jeśli dokonałeś już wyboru okapu, uwzględniając jego praktyczne kryteria funkcjonowania w Twojej kuchni, teraz możesz zastanowić się nad jego wyglądem. Aspekty estetyczne nie są obojętne i bardzo często wpływają na aranżację kuchennej przestrzeni. Nie da się ukryć, że okap (poza tym podszafkowym) zajmuje sporo miejsca, znajduje się najczęściej w centralnym punkcie kuchni i jest doskonale widoczny. Warto więc, aby nie szpecił, ale idealnie komponował się z kuchennym wnętrzem. 

Dzisiaj producenci oferują inwestorom całe zestawy. Oznacza to, że okap może tworzyć spójną kompozycję z płytą gazową, indukcyjną czy piekarnikiem. Czy to dobre rozwiązanie? Jak najbardziej tak. 

Pamiętaj również o kolorze okapu. Największą popularnością cieszą się uniwersalne okapy srebrne, ale tak naprawdę można wybierać je w różnych tonacjach. Dobrą opcją jest dopasowanie koloru okapu do szafek kuchennych, ale zawsze pamiętaj o względach praktycznych. Biały okap może żółknąć, szybko będą na nim widoczne osady tłuszczu i ten element kuchni będzie wymagał częstego mycia. Z drugiej strony we wnętrzu, w którym przygotowujesz posiłki i tak musisz dbać o należytą czystość, a wręcz sterylność, więc systematyczne porządki nie powinny stanowić większego problemu.

Okap możesz dobrać również, biorąc pod uwagę walory dekoracyjne. Dzisiaj żadnym problemem nie jest już nabycie okapu do kuchni w stylu retro, loftowym czy tym nowoczesnym. Pamiętaj jednak, że zawsze priorytetem musi być jego należyta jakość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here